Czy szczepienie na grypę jest bezpieczne dla dzieci?

grypę jest bezpieczne dla dzieci

Grypa to bardzo nieprzyjemna choroba, która u niektórych dzieci może prowadzić do poważnych problemów. Szczególnie dzieci są podatne na wtórne powikłania grypy i szacuje się, że każdego roku tysiące dzieci niebędących w ciąży w Wielkiej Brytanii wymaga opieki szpitalnej z powodu tych problemów.

Każdego roku ogromna liczba dzieci opuszcza szkołę lub opiekę nad dziećmi, a ich rodzice muszą brać wolne w pracy ze względu na chorobę związaną z grypą. W niektórych przypadkach może nawet zagrażać życiu. Dobra wiadomość jest taka, że szczepionki przeciw grypie mogą zmniejszyć ryzyko chorób, pomóc dzieciom uniknąć opuszczania szkoły lub opieki, a także uchronić rodziców przed koniecznością opuszczania pracy.

szczepienia przeciw grypie

Głównym powodem szczepienia się na grypę każdego roku jest to, że wirus grypy jest dynamiczny i co roku nieco się zmienia. Szczepionka została opracowana tak, aby obejmowała najczęstsze szczepy wirusa występujące w danym roku, a zapewniana przez nią ochrona utrzymuje się przez około rok. Dlatego ważne jest, aby co roku szczepić się i aby wszystkie dzieci mogły to zrobić.

Czy szczepienie na grypę jest bezpieczne dla dzieci?

Dzieci zaszczepione przeciwko grypie są również mniej narażone na przenoszenie wirusa na inne osoby. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wiele dzieci, zwłaszcza młodszych, ma tendencję do dotykania wielu rzeczy i innych osób, w tym swoich rąk. Nie zawsze umieją najlepiej myć ręce, przez co są bardziej narażeni na zachorowanie i zarażanie innych osób. Fakt, że zaszczepienie się przeciwko grypie może złagodzić objawy, sprawia, że zaszczepienie się jest jeszcze ważniejsze.

Ponadto szczepionka pomaga chronić dzieci z pewnymi schorzeniami, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia u nich poważnych powikłań związanych z grypą. Grupy te obejmują niemowlęta z nawracającymi infekcjami ucha (ostre zapalenie ucha środkowego, OZUŚ), dzieci z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak astma, zapalenie oskrzeli i nieswoiste zapalenie jelit, a także dzieci otrzymujące określone leki, takie jak leki hamujące układ odpornościowy.

Jeśli chodzi o to, czy szczepionka może powodować reakcje alergiczne, badania wykazały, że sam zastrzyk ich nie powoduje. Jednak miejsce wstrzyknięcia i ból ramienia, który czasami występuje, to inna historia.

Osoby z alergią na jaja mogły obawiać się, że szczepionka nie będzie dla nich bezpieczna, jednak eksperci ds. zdrowia ustalili, że ilość białka jaja w szczepionce jest na tyle mała, że jest bezpieczna. Dostępne są również szczepionki niezawierające środków konserwujących dla osób uczulonych na jaja. Każdy, kto ma poważną alergię, powinien porozmawiać z lekarzem na temat posiadania pod ręką leków, które pozwolą leczyć reakcję alergiczną na zastrzyk.

Szczepionka przeciw grypie jest łatwo dostępna i wygodna dla dzieci. Zwykle jest ona oferowana przez szkoły, ale można ją również zorganizować u lekarza lub przychodni dziecka. Mogą podać dziecku szczepionkę przeciw grypie w postaci zastrzyku lub aerozolu do nosa. Zastrzyk zawiera inaktywowane (martwe) wirusy grypy, a aerozol do nosa zawiera żywe, ale osłabione wirusy grypy. Szczepionki nie powodują grypy i nie zawierają żadnych materiałów modyfikowanych genetycznie.